33. Festiwal Kultury Żydowskiej odbył się pomiędzy 23 i 30 czerwca 2024 roku. Ponad 22 000 osób uczestniczyło w 176 wydarzeniach odbywających się pod głównym hasłem tegorocznej edycji, czyli Szema Jisrael | Ahava.

Szema Jisrael. Słuchaj Izraelu – żydowskie wyznanie wiary i miłości, medytacja umysłu otwartego na doświadczenie jedności Boga,  świadoma deklaracja żydowskiej tożsamości. Modlitwa bez intencji jest jak ciało bez duszy – wypowiada się ją powoli, w skupieniu, zasłaniając oczy, na tyle głośno, by ją słyszeć. Tylko tak otworzymy bramy Nieba. Tylko taka modlitwa przynosi Pokój.

Ahava. Miłość: do życia i do kultury żydowskiej. Wokół niej się jednoczymy i tworzymy wspólnotę. Potrzeba nam zwyczajnej, nieuskrzydlonej, namacalnej, codziennej miłości. To ona uczy nas szczerego współczucia, bez którego świat jest pustym naczyniem. Słuchaj, Izraelu, głosu miłości i przemawiaj do świata jej głosem. Oby świat cię usłyszał. I wysłuchał.

שְׁמַע יִשְׂרָאֵל יְיָ אֱלֹהֵֽינוּ יְיָ אֶחָד

33. Festiwal Kultury Żydowskiej rozpoczął serię festiwali, które dedykowane będą żydowskiej duchowości i mistycyzmowi. Stąd też tytuł pierwszej edycji z tej serii odwołuje się do najważniejszej żydowskiej modlitwy, będącej jednocześnie dla osób świeckich wyznaniem przynależności do Narodu Izraela.

Na 176 wydarzeń 33. FKŻ złożyły się:

95 wydarzeń w programie głównym (ich lista znajduje się poniżej)
– 22 wydarzenia muzyczne (koncerty, DJ party)
– 18 wykładów, spotkań, prezentacji
– 25 zwiedzań
– 24 warsztaty
– 3 wystawy
– 3 projekcje filmów
– 1 ceremonia

80 wydarzeń towarzyszących (ich lista znajduje się tutaj)

WYDARZENIA MUZYCZNE

Jako, że w tytule tegorocznego festiwalu znalazło się słowo 'słuchaj’, przygotowaliśmy dla naszej publiczności aż 37 wydarzeń muzycznych, w tym 22 koncerty i imprezy DJskie raz 15 warsztatów, wykładów i spotkań.

Zgodnie z tradycją FKŻ, program muzyczny odzwierciedla całą różnorodność współczesnej muzyki żydowskiej: od muzyki klezmerskiej, poprzez muzykę Mizrachijczyków, Jemenitów, aż po współczesne interpretacje muzyki kantoralnej, muzykę improwizowaną, czy też sety DJ.

Duża część koncertów miała podczas 33. FKŻ swoje światowe premiery, jak np. Tanga Hebrajskie Warszawskiego Combo Tanecznego z Karen Malka, czy też dwa koncerty zespołu Maqamat – które powstały zresztą specjalnie na zamówienie FKŻ, podobnie, jak niesłychanie intymny projekt Jarosława Bestera Bach w synagodze na akordeon solo, a także koncert inauguracyjny 33. FKŻ w wykonaniu Mai Belsitzman, Matana Ephrata i Cracow Golden Quintet, który artyści zagrali w intencji powrotu izraelskich zakładników.

Po raz pierwszy w Polsce na FKŻ można było usłyszeć najnowszy projekt Ravida Kahalani Voices of Yemen, koncert The Sway Machinery Zaklęte w dźwiękach oraz recital pieśni Kadii Mołodowskiej w wykonaniu The Kadya Trio. Ponadto – nigny różnych dynastii chasydzkich w wykonaniu Bastarda Trio, inspirowany żydowskim Krakowem koncert Cut The Sky Alexa Rotha, materiał z najnowszej płyty założonego specjalnie na potrzeby 23. FKŻ zespołu MLDVA oraz klezmerskie koncerty Strauss / Warschauer Duo.

Maya Belsitzman, Matam Ephrat, fot. Wojciech Krysiak
Maya Belsitzman, Cracow Golden Quintet, fot. Wojciech Krysiak
Maya Belsitzman, Matam Ephrat, Cracow Golden Quintet, fot. Wojciech Krysiak
The Kadya Trio, fot. Edyta Dufaj
The Sway Machinery, fot. Michał Ramus
The Sway Machinery, fot. Michał Ramus
Bastarda Trio, fot. Edyta Dufaj
dj squal, fot. Michał Ramus
Voices of Yemen, fot. Michał Ramus
Voices of Yemen, fot. Michał Ramus
fot. Michał Ramus
Alex Roth's Cut The Sky, fot. Michał Ramus
dj kajt', fot. Michał Ramus
Maqamat: Adon Olam, fot. Michał Ramus
fot. Michał Ramus
Maqamat: Am Eastern Jewish Phantasia, fot. Wojciech Krysiak
Koncert szabatowy: Maya Belsitzman, Matan Ephrat, fot. Michał Ramus
Koncert szabatowy, fot. Michał Ramus
The Swam Machinery @ Alchemia, fot. Michał Ramus
Maqamat: Am Eastern Jewish Phantasia, fot. Wojciech Krysiak
fot. Michał Ramus
Yemen Blues, fot. Wojciech Krysiak
Ravid Kahalani, Yemen Blues, fot. Wojciech Krysiak
Shanir Ezra Blumenkrantz, Yemen Blues, fot. Wojciech Krysiak
Yemen Blues, fot. Wojciech Krysiak
Bach w synagodze, Jarosław Bester, fot. Wojciech Krysiak
Bach w synagodze, Jarosław Bester, fot. Wojciech Krysiak
Klezmerska potańcówka, fot. Wojciech Krysiak
Klezmerska potańcówka, fot. Wojciech Krysiak
MLDVA DJs, fot. Michał Ramus
Tanga Hebrajskie, fot. Michał Ramus
Jan Emil Młynarski, Karen Malka, Tanga Hebrajskie, fot. Michał Ramus
Namiot FKŻ, fot. Michał Ramus
MLDVA & Cinar Timur, fot. Michał Ramus

WYDARZENIA EDUKACYJNE

Od pierwszych edycji FKŻ, edukacja była jego podstawową funkcją: przedstawia fakty, zwalcza stereotypy, daje możliwość osobistego doświadczenia kultury żydowskiej, zadawania pytań, prowadzenia rozmów, słowem: do lepszego poznania tego, co dla współczesnego świata żydowskiego istotne.

Wykłady, warsztaty, spotkania autorskie, dyskusje, zwiedzania stanowią 75% programu każdej edycji i przez 36 lat funkcjonowania festiwalu pomogły wychować nowe pokolenia ludzi otwartych na kulturę żydowską, ale też wielu osobom pomogły w odnalezieniu własnych korzeni i zrozumieniu swojego żydowskiego dziedzictwa.

Wykłady 33. FKŻ  skupiały się wokół głównego hasła tegorocznej edycji – Szema Jisrael.  O samej modlitwie, ale też o płynącej z niej nauce, znaczeniu dla każdego z nas, osobistym doświadczeniu mówili: Rabin Boaz Pash, prof. Stanisław Krajewski, Monika Krajewska i Janusz Makuch, a o mistycznym jej znaczeniu dyskutowali rabinka Małgorzata Kordowicz i o. Wacław Oszajca SJ.

Spotkania literackie to m.in. premiera pierwszej monografii pogromu krakowskiego 1945 autorstwa prof. Joanny Tokarskiej-Bakir oraz spotkanie z izraelskim pisarzem Yakovem Z. Mayerem. Jeremiah Lockwood i dr Michał Jaczyński przywołali w swoich muzycznych prezentacjach przedwojenną muzykę kantoralną oraz rozrywkową, tworzoną przez Żydów. O współczesnym Izraelu, wydarzeniach ostatnich miesięcy  i ich konsekwencjach mówili: Ben Dror Yemini, Shana Penn i Moses Libitzky, Chen Malca – ocalona z festiwalu SuperNova oraz dr Yacov Livne, Ambasador Izraela w Warszawie.

Warsztaty były zdominowane przez muzykę – nie mogło być inaczej, skoro w tytule 33. FKŻ jest słowo 'słuchaj’! Warsztaty prowadzili: Deborah Strauss (muzyka jidysz), kantor Jeff Warschauer (śpiew jidysz), Paweł Szamburski (niguny), Nissim Lugasi (pijuty), Elad Levi (śpiew marokański) i wspólnie: Alan Bern, Sveta Kundish, Mark Kovnatskiy (warsztaty pieśni jidysz Kadii Mołodowskiej). Bartek Kieżun zabrał naszą publiczność w podróż śladami potraw Żydów różnych krajów basenu Morza Śródziemnego, Ewa Gordon pomogła zgłębić tajniki alfabetu hebrajskiego i kaligrafii, a Natalia Iwaniec – uczyła zrozumienia swojego ciała techniką gaga opracowaną przez Izraelczyka Ohada Naharina.

Zupełnie nowatorskie warsztaty przygotował i poprowadził specjalnie dla FKŻ  Rafał Mazur – stworzył on cykl spotkań uczących głębokiego słuchania: jak słychać, aby usłyszeć.

Namiot FKŻ, fot. Edyta Dufaj
Deborah Strauss, muzyka klezmerska, fot. Edyta Dufaj
Ewa Gordon, alfabet hebrajski, fot. Edyta Dufaj
Natalia Iwaniec, warsztaty gaga, fot. Edyta Dufaj
kantor Jeff Warschauer, warsztaty śpiewu jidysz, fot. Edyta Dufaj
Promocja książki prof. Joanny Tokarskiej-Bakir, prowadzenie: Konstanty Gebert, fot. Edyta Dufaj
Paweł Szamburski, chasydzkie niguny, fot. Edyta Dufaj
Shana Penn, Jak zrozumieć dzisiejszy antysemityzm w USA, fot. Edyta Dufaj
Rabinka Małgorzata Kordowicz, o. Wacław Oszajca SJ, Biblia jako podręcznik mistyki, fot. Edyta Dufaj
Moses Libitzky, Jak zrozumieć dzisiejszy antysemityzm w USA, fot. Edyta Dufaj
Monika Krajewska, Dziękując za duszę i błyskawicę, fot. Edyta Dufaj
Promocja książki Yakova Z. Meyera, fot. Edyta Dufaj
Bartek Kieżun, Warsztaty kulinarne, fot. Edyta Dufaj
prof. Stanisław Krajewski, Co ma usłyszeć Izrael dzisiaj, fot. Edyta Dufaj
Janusz Makuch, Szema Jisrael - Słuchaj, Izraelu, fot. Edyta Dufaj
dr Michał Jaczyński, Potrzeba am nowych pieśni!, fot. Edyta Dufaj
Chen Malca, ocalała z SuperNova Festival, fot. Edyta Dufaj
rabin Boaz Pash, Jak kabalista recytuje modlitwę?, fot. Edyta Dufaj
Ben-Dror Yemini, Żydowscy uchodźcy z krajów arabskich, fot. Edyta Dufaj
Siedem synagog - zwiedzanie, fot. Edyta Dufaj
Elad Levi, Święte pieśni Żydów marokańskich, fot. Edyta Dufaj

Oprócz popularnych zwiedzań siedmiu synagog Kazimierza, Podgórza, czy żydowskiego Krakowa, które przygotowały i prowadzą dla FKŻ Anna Kiesell, Agi Legutko i Paulina Żelazko, w tym roku Janina Naskalska Babik przygotowała specjalnie dla naszej publiczności trzy spacery tematyczne: śladami Miriam Akavii, Sary Szenirer oraz śladami mezuz w Krakowie. Oczywiście każde ze zwiedzań miało swoją polską i angielską wersję, a dodatkowo mieliśmy dwa zwiedzania w języku ukraińskim z Iryną Kamienievą.

WYSTAWY

W Synagodze Wysokiej podczas 33. Festiwalu Kultury Żydowskiej pokazaliśmy objazdową wersję wystawy przygotowanej przez ANU Museum of Jewish People w Tel Awiwie, zatytułowanej October Seventh. Na wystawie, pokazaliśmy reprodukcje prac izraelskich artystów, stworzone jako odpowiedź i reakcja na tragedię 7 października na południu Izraela. Pracom plastycznym towarzyszyła ścieżka dźwiękowa, złożona z piosenek skomponowanych po 7 października lub też takich, które nabrały nowego znaczenia po tragedii.

Kolejna wystawa festiwalowa została przygotowana przez Shefter Gallery i prezentowała wystawę site-specific Pendulum, stworzoną przez artystę z Jerozolimy – Meydada Eliyahu. Najstarsza żydowska galeria na Kazimierzu – Szalom – prztygotowała specjalnie na 33. edycję FKŻ wystawę polskiej artystki Miriam Tajcher, zatytułowaną The War Next Door.

PROJEKCJE FILMÓW

Wspomnianemu wcześniej spotkaniu z Chen Malca, uratowaną z festiwalu 7 października, towarzyszyła projekcja filmu dokumentalnego SuperNova, składającego się głównie z materiałów nagranych telefonami komórkowymi przez uczestników tego wydarzenia. W kibucu Be’eri, zg ladoznym przez terrorystów, urodził się natomiast Adam Kalderon – reżyser filmu The Swimmer, który pokazaliśmy w krakowskim centrum społeczności LGBTQ+ DomEQ.

Trzeci film pokazany na 33. FKŻ to dokument o ocalałem z Holocaustu Evie Libitzky The Assembly. Po filmie, zrealizowanym w dużej mierze na krakowskim Kazimierzu odbyło się spotkanie z Mosesem Libitzky, synem Evy.

Podobnie, jak w poprzednich latach, w organizacji FKŻ pomagała nam międzynarodowa grupa wolontariuszy – The Machers – przyjechali oni na cały miesiąc, aby dobrze przygotować się do pracy podczas festiwalu, ale też aby dzięki wsparciu Unii Europejskiej poprzez Europejki Korpus Solidarności przygotować własny projekt, który był częścią programu FKŻ.

W ubiegłym roku był to spektakl teatru ulicznego, a w tym roku – audiobook w języku angielskim oraz francuskim, który wolontariusze nagrali pod opieką Justyny Biernat. Możne go znaleźć i odsłuchać na naszej stronie  – link znajdziecie w Aktualnościach.

Szczegółowa lista sponsorów, darczyńców i partnerów 33. FKŻ znajduje się pod tym linkiem.

ZAPISY KONCERTÓW ORAZ WYKŁADÓW 33. FESTIWALU KULTURY ŻYDOWSKIEJ 

Aby obejrzeć nagranie wybranego wydarzenia, prosimy skorzystać w menu w lewym górnym rogu playera obok. Po naciśnięciu strzałki pod miniaturą pokaże się lista dostępnych nagrań, z której należy wybrać to, które chcecie obejrzeć. Wykłady wygłoszone oryginalnie w wersji angielskiej, dostępne są bez tłumaczenia – w języku angielskim.

WYDARZENIA
33. FESTIWALU KULTURY ŻYDOWSKIEJ

KONCERTY, IMPREZY DJskie

 1. Koncert inauguracyjny 33. FKŻ / Maya Belsitzman & Matan Ephrat feat. Cracow Golden Quintet: Maya Belsitzman – wiolonczela, Matan Ephrat – perkusjonalia, Natalia Jarząbek – flet, Kamil Kuc – obój, Tomasz Sowa – klarnet, Konrad Gołda – waltornia, Małgorzata Wygoda – fagot. Koncert w intencji powrotu izraelskich zakładników. Koncert powstał specjalnie na zamówienie FKŻ.
 2. Shtern faln. Spadające gwiazdy / The Kadya Trio: Sveta Kundish – śpiew, dr Alan Bern – kompozytor, dyrygent, fortepian, akordeon, Mark Kovnatskiy – skrzypce. Koncert pod patronatem Fundacji Współpracy Polsko Polska premiera projektu.
 3. Śniąc o przeszłości: Zaklęte w dźwiękach / The Sway Machinery: Jeremiah Lockwood - gitara i śpiew, Yuli Yael Be’eri -  gitara basowa i śpiew, John Bollinger - perkusja, Stuart Bogie - saksofon, Kenny Warren - trąbka. Polska premiera koncertu
 4. Nizozot / Bastarda Trio: Paweł Szamburski – klarnet, Tomasz Pokrzywiński – wiolonczela, Michał Górczyński – klarnet kontrabasowy
 5. DJ party / squal: Krzysztof Podolak
 6. Voices of Yemen: Moshe Harir – śpiew, perkusjonalia, Yair Tzabari – śpiew, perkusjonalia, oud, Aviad Yihye – śpiew, perkusjonalia, Ravid Kahalani – śpiew, perkusjonalia, Boaz Gatka – śpiew, perkusjonalia, Amitai Aricha – śpiew, perkusjonalia, Rony Iwryn – perkusjonalia, Shanir Ezra Blumenkranz – gitara basowa, Ofer Mizrahi – gitara, Dan Mayo – perkusja. Polska premiera koncertu.
 7. DJ party / kaj’t: Szymon Tuszewski
 8. Alex Roth’s Cut the Sky: Alex Roth – gitara, nagrania terenowe, efekty, Mikołaj Trzaska – saksofony, klarnet, Hubert Zemler – perkusja
 9. DJ party / DJ Pietro Elettro: Piotr Mróz
 10. Adon Olam / Maqamat: Elad Levi – skrzypce, dyrektor muzyczny, Nissim Lugasi – śpiew, perski tar, Yohai Cohen – śpiew, Wassim Odeh – oud, Niri Sadeh – ney, Avishag Neriya – altówka, Gaya Sela – instrumenty klawiszowe, Adam Chichportich – lavta, gitara elektryczna, Tiferet Teimans – klarnet, Daniel Merran – skrzypce, Tamar Arad – kanun, Ido Levi – gitara basowa, Itamar Panai – perkusja, Amitai Ezroni – perkusjonalia. Koncert dedykowany Tadowi Taube, zorganizowany we współpracy z Taube Philanthropies. Projekt powstał na zamówienie FKŻ, światowa premiera.
 11. Koncert na przywitanie Szabatu / Maya Belsitzman i Matan Ephrat. Projekt powstał na zamówienie FKŻ, światowa premiera.
 12. Night Session: The Sway Machinery & guests
 13. DJ party /  DIG – drum is god: MLDVA DJs & Estropical
 14. An Eastern Jewish Fantasia / Maqamat Master Ensemble: Nissim Lugasi – śpiew, Niri Sadeh – flet ney, Elad Levi – skrzypce, Wassim Odeh – oud, Gaya Sela – instrumenty klawiszowe, Tamar Arad – kanun, Ido Levi – gitara basowa, Amitai Ezroni – perkusja. Projekt powstał na zamówienie FKŻ, światowa premiera.
 15. Yemen Blues: Ravid Kahalani – śpiew, guimbri, Shanir Ezra, Blumenkranz – gitara, Dan Mayo – perkusja, Rony Irwyn – perkusjonalia
 16. Klezmer! Muzyka, śpiew i taniec – międzypokoleniowa impreza klezmerska / Deborah Strauss, kantor Jeff Warschauer oraz uczestnicy warsztatów. Projekt powstał na zamówienie FKŻ, światowa premiera.
 17. DJ party / DJ Gondi: Keren Rotstein
 18. Bach w synagodze / Jarek Bester (akordeon). Projekt powstał na zamówienie FKŻ, światowa premiera.
 19. Alchemia Afterparty
 20. Klasyka w południe: Efnt Dem Toyer. Otwórzcie drzwi! / The Strauss / Warschauer Duo. Koncert dedykowany błogosławionej pamięci Zygmuntowi Rolatowi, Projekt powstał na zamówienie FKŻ, światowa premiera.
 21. Tanga hebrajskie / Warszawskie Combo Taneczne, Karen Malka, Boris Martzinkovski: Karen Malka – śpiew, Boris Martzinovsky - akordeon, Warszawskie Combo Taneczne: Jan Emil Młynarski – śpiew / bandżola, Piotr Zabrodzki – śpiew / banjo, Anna Bojara – piła, Karol Szczubełek – gitara, Tomasz Duda – baryton sax / klarnet, Maurycy Idzikowski – trąbka, Wojtek Traczyk – kontrabas, Mateusz Niwiński – skrzypce. Koncert dedykowany pamięci dr. Jana Kulczyka, zorganizowany we współpracy z Panią Dominiką Kulczyk oraz The Kulczyk Foundation. Światowa prapremiera projektu.
 22. MLDVA & Çınar Timur: Çınar Timur – gitara, wokal, Wojciech Długosz – bębny, Tomasz Jurecki – bas, Dominik Bieńczycki – klawisze, skrzypce 

Koncerty z Muzeum Inżynierii i Techniki oraz z Namiotu FKŻ były transmitowane na żywo na stronie 33.jewishfestival.pl i są dostępne nieodpłatnie w zakładce Transmisje.

WYKŁADY, SPOTKANIA, PREZENTACJE

 1. Maiseleh – opowieści wolontariuszy FKŻ. Audiobook o żydowskich legendach według Macherów / Justyna Biernat & The Machers. Wydarzenie finansowane ze środków Unii Europejskiej poprzez Europejski Korpus Solidarności
 2. Żydowscy adwokaci w przedwojennym Krakowie./ Bartosz Heksel, Justyna Nowicka
 3. Golden Ages: Hassidic Singers and Cantorial Revival in the Digital Era / Jeremiah Lockwood
 4. Szema Jisrael – Słuchaj, Izraelu / Janusz Makuch
 5. Szema Jisrael: początek i koniec życia / Rabin Boaz Pash
 6. Potrzeba nam nowych pieśni! Muzyka i taniec nowohebrajski na scenach międzywojennej Europy / dr Michał Jaczyński
 7. Szema Jisrael: Jak kabalista recytuje tę modlitwę? / Rabin Boaz Pash
 8. Kocia muzyka. Chóralna historia pogromu krakowskiego. / Joanna Tokarska-Bakir, prowadzenie: Konstanty Gebert
 9. Dziękując za duszę i błyskawicę / Monika Krajewska
 10. Czy kończy się złoty wiek amerykańskich Żydów? Jak zrozumieć dzisiejszy antysemityzm w USA / Shana Penn, Moses Libitzky
 11. Co ma usłyszeć Izrael dzisiaj? / Stanisław Krajewski
 12. Żydowscy uchodźcy z krajów arabskich / Ben-Dror Yemini
 13. Spotkanie z Yacovem Livne, Ambasadorem Izraela w Polsce; prowadzenie Jacek Stawiski
 14. Z Nechemią przez historię /Yakov Z. Mayer, prowadzenie: Karolina Przewrocka – Aderet
 15. Biblia jako podręcznik mistyki. Kiedy Biblia pomaga, a kiedy przeszkadza w kontakcie z Bogiem? / Rabinka Małgorzata Kordowicz, o. Wacław Oszajca SJ, prowadzenie: Artur Sporniak
  Spotkanie zorganizowane we współpracy z Tygodnikiem Powszechnym.
 16. Pendulum – spotkanie z artystą /Meydad Eliyahu, Tal Schwartz
 17. SuperNova Festival – spotkanie z Chen Malca, ocalałą z masakry 7 października, prowadzenie: Revital Malca
 18. Spotkanie z Mosesem Libitzkym po projekcji filmu o jego matce – Ewie Libitzky, prowadzenie: Shana PennWszystkie wykłady powstały specjalnie dla 33. FKŻ. Wykłady odbywające się w Namiocie FKŻ były tłumaczone symultanicznie i  transmitowane na żywo na stronie 33.jewishfestival.pl i są dostępne nieodpłatnie w zakładce Transmisje.

WARSZTATY

 1. Ukryta mądrość alfabetu hebrajskiego. Od Alef do Taw – mistyczne znaczenie 22 liter alfabetu hebrajskiego. Bóg rozmawia z literami / Ewa Gordon
 2. Ukryta mądrość alfabetu hebrajskiego.Alfabet hebrajski jako tworzywo Dzieła Stworzenia  / Ewa Gordon
 3. Ukryta mądrość alfabetu hebrajskiego. Gematria, atbasz i inne metody interpretacji alfabetu hebrajskiego. Tora jako system liczbowy /Ewa Gordon
 4. Gaga / People / Natalia Iwaniec  – 4 spotkania
 5. Wandering Sound – Wędrując dźwiękiem – warsztaty głębokiego słuchania / Rafał Mazur – 3 spotkania
 6. Chasydzkie niguny /Paweł Szamburski
 7. Pieśni jidysz Kadii Mołodowskiej / The Kadya Trio: dr Alan Bern, Svetlana Kundish, Mark Kovnatskiy
 8. Warsztaty kulinarne Kuchnia Żydów włoskich /Bartłomiej Kieżun
 9. Warsztaty kulinarne Kuchnia Żydów greckich / Bartłomiej Kieżun
 10. Warsztaty kulinarne Kuchnia Żydów hiszpańskich /Bartłomiej Kieżun
 11. Warsztaty kulinarne Kuchnia Żydów portugalskich /Bartłomiej Kieżun
 12. Muzyka klezmerska. Warsztaty instrumentalne dla wszystkich / Deborah Strauss – 3 spotkania
 13. Pieśni jidysz. Warsztaty dla osób śpiewających w każdym wieku / kantor Jeff Warschauer – 3 spotkania
 14. Święte pieśni Żydów marokańskich / Elad Levi
 15. Techniki śpiewu w kulturach Bliskiego Wschodu oraz żydowskich pijutach / Nassim Lugasi

Wszystkie warsztaty powstały specjalnie dla 33. FKŻ i były tłumaczone konsekutywnie.

ZWIEDZANIA

 1. Synagogi Kazimierza / Anna Kiesell / Agi Legutko / Paulina  Żelazko – łącznie 8 zwiedzań w jęz. polskim i angielskim
 2. Szlakiem krakowskich mezuz / Janina Naskalska Babik – łącznie 2 zwiedzania w jęz. polskim i angielskim
 3. Казімєж. Екскурсія по єврейському кварталу /Iryna Kamienieva
 4. Szema – Głosy Kazimierza /Janusz Makuch. Zwiedzanie powstało specjalnie dla 33. FKŻ
 5. Kazimierz i Podgórze – żydowskie dzielnice przedwojennego Krakowa / Anna Kiesell / Agi Legutko / Paulina  Żelazko – łącznie 6 zwiedzań w jęz. polskim i angielskim
 6. Śladami Sary Szenirer w Krakowie / Janina Naskalska Babik / – łącznie 2 zwiedzania w jęz. polskim i angielskim. Zwiedzanie powstało specjalnie dla 33. FKŻ
 7. Kraków MIriam Akavii / Janina Naskalska Babik- łącznie 2 zwiedzania w jęz. polskim i angielskim
 8. Żydowski Kraków / Anna Kiesell / – łącznie 2 zwiedzania w jęz. polskim i angielskim
 9. Подгуже. Екскурсія вулицями краківського гетто / Iryna Kamienieva

PROJEKCJE FILMÓW

 1. The Swimmer, reż. Adam Calderon / Izrael, 2021
  Projekcja filmu zorganizowana we współpracy z Federacją Znaki Równości
 2. The Assembly, reż. Hershey Felder / USA, 2022
 3. SuperNova, reż. Yossi Bloch, Duki Dror / Israel, 2023

WYSTAWY 

 1. The October Seventh / wystawa ANU – Museum of the Jewish People w Tel Awiwie
 2. Pendulum /Meydad Eliyahu / kuratorka: Tal Schwartz
  Wystawa zorganizowana we współpracy z  Shefter Gallery 
 3. The War Next Door / Miriam Tajcher
  Wystawa zorganizowana we współpracy z Galerią Szalom 

INNE

 1. Ceremonia Chroniąc Pamięć, zorganizowana wspólnie z Funduszem Michaela F. Traisona dla Polski, Żydowskim Muzeum Galicja i JCC Krakow

zdjęcia: Edyta Dufaj, Wojciech Krysiak, Michał Ramus

realizacja nagrań video, streaming: Eventstream

produkcja wydarzeń: Agencja Artystyczna DUO s.c., ZTE Grupa s.c.