Подгуже. Екскурсія вулицями краківського гетто (UA)
01.01.1970 - 13:00 / Start: Rynek Podgórski, przed Kościołem św. JózefaOd marca 1941 r. życie krakowskich Żydów zmieniło się na zawsze – musieli opuścić swoje domy i przenieść się do nowo utworzonego getta. Getto znajdowało się w dzielnicy Podgórze i było oddzielone od reszty Krakowa Wisłą, Wzgórzem Lasoty i murem. Zajmowało 15 ulic, było w nim 320 domów.
Podczas zwiedzania zobaczymy domy, w których w okresie istnienia getta funkcjonowały kluczowe organizacje i instytucje, a także poznamy życie jego mieszkańców. Zwiedzimy plac Bohaterów Getto, gdzie znajduje się pomnik w postaci 70 krzeseł.
Poznamy historię „Apteki pod Orłem”, w której spotykała się kulturalna elita getto i toczyły się intelektualne dyskusje przy muzyce kwartetu Rosner Players. Właściciel apteki, Tadeusz Pankiewicz, był jedynym Polakiem, który mieszkał w getcie i opisywał wydarzenia, które miały tam miejsce dzień po dniu.
Getto krakowskie przestało istnieć w marcu 1943 roku. Pamięć o jego mieszkańcach żyje do dziś.
Bilety w cenie 35 PLN dostępne od 10 czerwca na stronie 33.jewishfestival.pl/bilety/; liczba miejsc ograniczona (30 osób)