KONTAKT DLA MEDIÓW

Robert Gądek, e-mail: robert@jewishfestival.pl

AKREDYTACJE NA 33. FKŻ

Aby otrzymać bezpłatną akredytację na 33. FKŻ, prosimy o wypełnienie i odesłanie na adres robert@jewishfestival.pl (temat maila: akredytacja 33. FKŻ) zamieszczonego poniżej formularza. Przed przesłaniem wniosku o akredytację, prosimy o zapoznanie się z regulaminem, dostępnym tutaj.

Akredytacje będzie można odebrać w biurze FKŻ przy ulicy Józefa 36 od czwartku, 20 czerwca 2024 roku. W razie jakichkolwiek pytań bardzo proszę o kontakt: robert@jewishfestival.pl

FORMULARZ AKREDTACJI / Word
FORMULARZ AKREDYTACJI / PDF

33. FKŻ – PRESS TEXT

33. edycja Festiwalu Kultury Żydowskiej (23 – 30. czerwca 2024) odbędzie się pod hasłem Shema Jisrael / Ahava.

Najważniejsza żydowska modlitwa – Słuchaj, Izraelu, to nie tylko religijne wyznanie wiary. To deklaracja przynależności do Narodu Żydowskiego, często recytowana również przez niereligijnych Żydów. Jest kaligrafowana na zwoju papieru, umieszczanym w mezuzach na drzwiach domów żydowskich. Towarzyszy Żydom przez całe życie – dlatego też uznaliśmy, że będzie to idealny tytuł dla festiwalu, który rozpoczyna nową serię tematyczną FKŻ.

Minione edycje dedykowane były czterem żywiołom: ziemi, ogniowi, widzie i powietrzu. Tegoroczny festiwal to początek naszej rozmowy o żydowskim mistycyzmie, duchowości, o Kabale, Gemarze, chasydyzmie i innych sposobach komunikacji z B-giem.

A dlaczego ahava? Bo to słowo znaczy miłość. Kiedy czytamy komentarze do Szema Jisrael, słowo ‘miłość’ pojawia się w każdym niemalże zdaniu. Bo miłość to integralny element wyznania wiary. Bo wiara to miłość.

Miłość to uczucie, które nas napędza o motywuje. To dzięki naszej miłości do kultury żydowskiej co roku możemy zapraszać Was na żydowski Kazimierz, abyście mogli doświadczyć jej bogactwa, różnorodności, inkluzywności i uniwersalności.

To w szacunku i miłości do kultury judeochrześcijańskiej rozwijała się i nadal rozwija kultura europejska i światowa.

Podczas 33. FKŻ nie zabraknie wykładów, warsztatów, spotkań i prezentacji, które będą interpretowały i wyjaśniały znaczenie tej modlitwy. Ale potraktowaliśmy też ten tytuł dosłownie – będzie na tym festiwalu dużo okazji do słuchania (mamy aż 22 koncerty i DJ party!), ale też do zaproszenia innych do słuchania (cała seria warsztatów muzycznych), jak również … nauczenia się, jak słuchać! Nowatorskie warsztaty głębokiego słuchania nauczą Was słyszeć dźwięki danego miejsca nawet wtedy, gdy jest cicho.

Znakiem jakości Festiwalu Kultury Żydowskiej w Krakowie jest muzyka. W tym roku przygotowaliśmy dla Was rekordową liczbę koncertów – aż 16! Większość z nich odbędzie się w Muzeum Inżynierii i Techniki, kilka w Namiocie FKŻ, a jeden specjalny w Synagodze Starej. Pośród nich posłuchacie koncertów przygotowanych specjalnie na nasze zamówienie (dwa koncerty Maqamat, dwa koncerty Mai Belsitzman, koncert Jarka Bestera), ale również tych, które będą miały światową prapremierę (Tanga Hebrajskie) i polskie premiery (The Kadya Trio, The Sway Machinery, Voices of Yemen). Wszystkie koncerty będą transmitowane  na żywo na naszej stronie 33.jewishfestival.pl i będzie można je tam obejrzeć również bezpłatnie po premierze – w dowolnym czasie!

Pomimo braku koncertu Szalom na Szerokiej, z którego zrezygnowaliśmy w tym roku z troski o Wasze bezpieczeństwo -muzycznie będzie się działo bardzo dużo. Zapraszamy Was też na muzyczne przywitanie Szabatu  do Namiotu FKŻ oraz na serię imprez DJskich: w Namiocie i w Alchemii posłuchacie autorskich setów polskich i izraelskich DJów.

Mamy świadomość, w jak trudnych czasach odbędzie się tegoroczna edycja Festiwalu Kultury Żydowskiej. Nie jesteśmy wydarzeniem politycznym, ale kulturalnym. Udział w FKŻ to nie jest opowiedzenie się za żadną ze stron konfliktu – jest to próba budowania społeczności, która ponad politykę stawia i ceni wartości humanistyczne.

Jesteśmy naszymi myślami z ofiarami tego konfliktu i ich bliskimi, czekamy na powrót zakładników i mamy nadzieję, że świat usłyszy nasze wołanie o miłość.

TESKT PRASOWY DO ŚCIĄGNIĘCIA
(plik word)

33. FKŻ dedykujemy Frankowi Londonowi – z miłością!

Frank London to jeden z naszych największych przyjaciół i filarów FKŻ. Z powodu choroby nie może być z nami w tym roku – pierwszy raz od początku naszej przyjaźni. Zawsze przywoził do Krakowa nowe projekty – teraz to my ślemy do niego cały 33. FKŻ z życzeniami zdrowia i siły! czytaj więcej

W tym roku nie odbędzie się koncert Szalom na Szerokiej

Chociaż nie angażujemy się w politykę, to ona niestety nas czasami dopada i wpływa na nasze decyzje.  Tak też jest w tym roku. Zdecydowaliśmy się zrezygnować z tegorocznego koncertu „Szalom na Szerokiej”, gdyż sytuacja na Bliskim Wschodzie prowokuje wielu ludzi do zachowań skrajnych. Decyzję tę podjęliśmy po konsultacjach z policją, strażą miejską, służbami ochrony – zapewnienie bezpieczeństwa na tak specyficznym terenie, jakim jest ulica Szeroka, z jej ogródkami, wąskimi dojściami i ogromną ilością sprzętu technicznego, niezbędnego do realizacji koncertu, jest niezmiernie trudne.  

„Szalom na Szerokiej” to od ponad 30 lat wspólne celebrowanie pokoju i przyjaźni. Nie możemy jednakże narażać tych, którzy chcą okazać swój szacunek i miłość do kultury żydowskiej na to, by byli zagrożeni konfrontacją z tymi, którzy jej nie szanują.  

Namiot FKŻ – serce festiwalu

Już od 2019 miejscem, w którym odbywa się większość wydarzeń FKŻ jest Namiot, który stawiamy na skrzyżowaniu ulicy Józefa i ulicy Wąskiej. Również i w tym roku odbędą się tam festiwalowe wykłady, warsztaty, koncerty, audycje radiowe, ale też działał będzie tam Cheder 2.0. Wydarzenia w Namiocie są bezpłatne. Zapraszamy od środy, 26. czerwca do niedzieli, 30. czerwca, od 10.00 do 22.00!

MIT – główna scena koncertowa 33. FKŻ

Podobnie, jak w ubiegłym roku, główne koncerty festiwalu odbędą się w Hali F Muzeum Inżynierii i Techniki przy ulicy św. Wawrzyńca 15. Dawna hala zajezdni tramwajowej, która na co dzień pełni funkcję sali wystawienniczej MIT, na czas FKŻ zamienia się w główną scenę muzyki żydowskiej całego świata. 10 koncertów 33. FKŻ, które zagoszczą w tej sali to podróż przez cały żydowski muzyczny wszechświat – od tradycyjnej muzyki klezmerskiej, aż po współczesne jej interpretacje. Bilety na koncerty w MIT są dostępne online (link u góry strony), a w miarę dostępności również godzinę przed wejściem do Hali F.

33. FKŻ w liczbach

Ilość wydarzeń 33. FKŻ – 174, w tym:

93 wydarzenia w programie głównym:
– 22 wydarzenia muzyczne (koncerty, DJ party)
– 15 wykładów, spotkań, prezentacji
– 25 zwiedzań
– 25 warsztatów
– 2 wystawy
– 3 projekcje filmów
– 1 ceremonia

81 wydarzeń towarzyszących

95 artystów – z Polski, Izraela, USA, Niemiec, Turcji

45 wolontariuszy – z Francji, Niemiec, Izraela, Ukrainy, Mołdawii, Czech, Nigerii, Szwecji, Tunezji, Gruzji, Azerbejdżanu, Włoch, USA oraz z Polski

Przydatne linki i informacje

– program 33. FKŻ w pliku pdf
– program 33. FKŻ  online \ kalendarium wydarzeń
plakaty 33. FKŻ
logopack FKŻ

Zapewniamy bezpłatny serwis fotograficzny z wydarzeń 33. FKŻ. Zdjęcia mogą być wykorzystane nieodpłatnie wyłącznie do publikacji dotyczących 33. FKŻ pod warunkiem podpisania ich nazwiskami autorów (umieszczonymi w nazwie plików) + adresem strony: jewishfestival.pl W celu pozyskania zdjęć prosimy o kontakt: robert@jewishfestival.pl

Prawa do zdjęć ma Stowarzyszenie Festiwal Kultury Żydowskiej i każde inne użycie (w tym komercyjne lub w wydawnictwach), niż wspomniane wcześniej musi być konsultowane i wymaga osobnej pisemnej zgody Stowarzyszenia.

Patronaty i mecenat

33. FKŻ odbywa się pod patronatem honorowym Prezydenta Rzeczpospolitej Polskiej Andrzeja Dudy.

33. FKŻ jest współfinansowany ze środków Miasta Krakowa oraz ze środków Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego, pochodzących z Funduszu Promocji Kultury – państwowego funduszu celowego, w ramach programu Muzyka, realizowanego przez Narodowy Instytut Muzyki i Tańca.

Partnerem głównym 33. FKŻ jest Województwo Małopolskie, w ramach programu Wizytówki Małopolski.

Patronem koncertów 33. FKŻ są Polskie Linie Lotnicze LOT, a ich partnerem – Muzeum Inżynierii i Techniki.

Województwo Małopolskie jest partnerem 33. Festiwalu Kultury Żydowskiej

Od wielu już lat Festiwal Kultury Żydowskiej promuje Małopolskę – podobnie jest też w tym roku. FKŻ został zaproszony do projektu „Wizytówki Małopolski” wraz z innymi wydarzeniami, które promują region, wzmacniają poczucie tożsamości regionalnej wśród mieszkańców województwa oraz budują silną markę „Małopolska”.

To w Małopolsce, czy też w Galicji powstały wielkie chasydzkie dynastie, to tutaj aktywni byli żydowscy reformatorzy – wszyscy oni wspólnie ze swoimi polskimi sąsiadami budowali to, co dzisiaj nazywamy naszym małopolskim dziedzictwem kulturowym.

czytaj więcej

POZOSTAŁE MATERIAŁY

Logotyp FKŻ ostał zaprojektowany przez Studio Otwarte | logopack FKŻ

Zdjęcia z poszczególnych edycji są dostępne na Flickr. Są one do wykorzystania nieodpłatnie w celach niekomercyjnych, pod warunkiem podpisania ich nazwą wydarzenia / festiwalu oraz nazwiskiem autora (jest umieszczone w nazwie plików). Komercyjne użycie zdjęć lub wykorzystanie w celach nie związanych bezpośrednio z FKŻ, wymaga zgody SFKŻ oraz autora – w tym celu prosimy o kontakt | zdjęcia FKŻ

Filmy o FKŻ i klipy z koncertów oraz pełne koncerty są dostępne na kanale FKŻ na You Tube oraz Vimeo. Dysponujemy materiałami video wysokiej rozdzielczości z niektórych koncertów – w celu ich otrzymania oraz aby omówić warunki wykorzystania, prosimy o kontakt | kanał FKŻ na YouTubekanał FKŻ na Vimeo

Plakaty FKŻ są od 2013 roku są projektowane przez Studio Otwarte, wcześniej plakaty każdej edycji projektowane były przez różnych artystów, m.in. Ryszarda Horowitza, Rafał Olbiński, Hakobo, Janusz Dudziński, Piotr Kunce, Witold Siemaszkiewicz, Oded Ezer i inni | plakaty FKŻ